Památník válečného utrpení: Most přes řeku Kwai

Jako memento utrpení lidí za druhé světové války slouží černě natřený most přes řeku Kwai v thajské provincii Kanchanaburi západně od Bangkoku. Most je součástí železniční trati mezi Barmou a Thajskem. Nechali ji vybudovat Japonci, protože za války potřebovali dopravovat do Barmy zbraně a vojáky.

Stavbu přezdívali Železnice smrti

Na stavbu mostu najímali místní obyvatele sužované hladomorem a do práce se nuceně zapojili i váleční zajatci. Přesné údaje nejsou, ale historikové odhadují, že při stavbě železnice v letech 1942 a 1943 zahynulo až sto tisíc původních obyvatel jihovýchodní Asie a další desítky tisíc zajatých vojáků. Stavba dostala přezdívku "Železnice smrti".

Pracovní podmínky byly otřesné. Dělníci nedostávali jídlo a často jim chyběly i základní nástroje, takže se skalami a džunglí zápasili jen holýma rukama, někdy i dvaasedmdesát hodin bez přestávky.

Příběh mostu vypráví kniha a film

Příběh válečného utrpení zachycuje kniha Most přes řeku Kwai z roku 1952, podle které vznikl o několik let později stejnojmenný film. Přestože je zápletka smyšlená, odráží obě díla krutost válečné mašinerie. Ve skutečnosti nebyl přes řeku Kwai jen jeden most, ale stál tu i druhý, dřevěný. Ten padl za oběť britskému bombardování. Železobetonový most byl také poškozen, ale po válce ho znovu obnovili. Ve filmu také zazní, že přes most nikdy žádný vlak nepřejel, pravdou však je, že ho Japonci používali k dopravě přes dva a půl roku. 

Zeptejte se nás

Jsme připraveni zodpovědět jakékoliv vaše dotazy. Nejste si jisti vhodností termínu, programu, fyzickou náročností nebo vás zajímá něco jiného? Ozvěte se nám telefonicky, emailem, případně využijte kontaktní formulář.