Jsme tu pro vás již od roku 1993
Thajsko THAJSKO Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
Thajsko THAJSKO Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
Thajsko THAJSKO Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
Thajsko THAJSKO Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.

Poprvé v Thajsku

 

Na co se připravit, pokud plánujete první návštěvu Thajska? Přečtěte si tento článek a vaše návštěva proběhne hladce a bez zbytečných komplikací.

Thajský jazyk

Thajsko - thajský jazykPokud máte obavy z toho, že neumíte thajsky ani slovo, můžeme vás uklidnit. Ani to na většině míst potřebovat nebudete. V turisticky zajímavých městech je spousta lidí, kteří umí anglicky. Nemluvě o ochotných domorodcích, kteří se s vámi budou snažit domluvit "rukama, nohama" ve snaze uskutečnit obchod. Co se týče běžných lidí, řidiči autobusů a taxíků, prodavači na trhu jsou méně zdatní mluvčí. V menších a málo turisticky zajímavých městech se vám bude hodit, pokud se thajsky naučíte alespoň pár frází, díky kterým si zvládnete objednat jídlo a počítat. Uvidíte, jak se Thajcům ještě více rozzáří úsměv na tváři, pokud z vašich úst uslyší pokus o jejich rodný jazyk.

Thajsku se používá thajské písmo. Takže si budete připadat jako v jiném světě a jen tak si něco nepočtete. Názvy ulic jsou ale přepisovány do latinky, nepoužívá se tu však žádný standardizovaný systém a nápisy se tak velmi liší a mohou se zdát zmatené.

Co si vzít na sebe?

V tropickém horku je po celý rok obecně nejpohodlnější lehké a volné oblečení. Bude se vám hodit lehká mikina nebo svetřík na případné chladnější večery, ale hlavně kvůli klimatizaci v letadlech. Pokud máte na svém itineráři návštěvy chrámů, měli byste mít ve své výbavě také tričko nebo košili s dlouhým rukávem a dlouhé kalhoty. Zatímco na běžné chození vám postačí pohodlné sandály, vezměte si také jedny slušnější boty pro případ, že v Bangkoku nebo na Phuketu budete chtít navštívit některý ze zdejších lepších podniků.

Na co nezapomenout?

Samozřejmostí je pro každého cestovatele cestovní pas (zkontrolujte si, zda je min. 6 měsíců platný), kreditní karta, slovníček, mobilní telefon, opalovací krém, sluneční brýle, vybavení na pláž, klobouk, pohodlné sandále a fotoaparát. Hodit se vám v kufru ale  bude také řidičský průkaz, adaptér na zásuvky, vzdušné lehké kalhoty, baterka a hlavně repelent DEET proti komárům.

Plánujete kromě skvělého thajského jídla okusit také ruch asijské dopravy? Určitě si před cestou zajistěte cestovní pojištění pokrývající řízení motorových vozidel. A pokud chcete absolvovat kurz potápění, nechte si vystavit od svého doktora lékařskou zprávu o vašem zdravotním stavu.

Etiketa v Thajsku

Thajci jsou obecně velmi tolerantní a pohostinní. I tak je ale dobré seznámit se s jejich kulturou a vyhnout se několika důležitým tabu, která prostupují rozličnými aspekty místního života.

  • S Thajci jednejte vždy s úsměvem, jakýkoliv zjevný hněv nebo dohadování je nepříjemné. Místní tomu říkají „ztráta tváře“.
  • Nikdy neprojevujte neúctu ke královské rodině pohrdavými poznámkami a s respektem se chovejte i k předmětům s podobiznou krále (to platí i o penězích).
  • Při návštěvě chrámů je důležité slušné a konzervativní oblečení. Podobně jako u většiny interiérů i zde se očekává, že si zujete boty. Při sezení mějte nohy otočené na druhou stranu od soch Buddhy.
  • Ženy by se nikdy neměly dotýkat mnichů nebo jejich věcí – aby nedošlo k nahodilému dotyku, je lepší udržovat si zřetelný odstup.
  • Přesuneme-li se na pláž, pamatujte, že veřejná nahota je v Thajsku zcela nepřípustná. Thajci se většinou koupou zcela oblečení. Dál od pláží by muži měli nosit trička a ženy by měly mít vhodné oblečení (rozhodně ne plavky).

Thajsko poprvé - nakupování a smlouvání

Všudypřítomné smlouvání

 

Smlouvání je v Thajsku téměř nezbytnou součástí každého obchodu. Neexistují zde žádná pravidla. Pokud kupujete suvenýry nebo oblečení, doporučujeme kupovat více věcí zároveň. Čím více triček koupíte, tím nižší cenu dostanete.

Naopak smlouvání se vyhněte v restauracích a u čerpacích stanic. O lepší cenu byste se nikdy neměli dohadovat ani v lepších hotelech. To však neplatí o plážových hotelech a domcích s thajskými majiteli.

Jak s placením - peníze nebo karta?

Obecně se vyplatí platit hotově než kartou. Hotely střední a vyšší kategorie, většina potápěčských center a větších obchodů karty přijímá. Počítejte však s 2-3% příplatkem za zpracování platby (k roku 2015). Za výběr v bankomatu se platí vysoký poplatek (kolem 150-200 THB k roku 2015). Doporučujeme si tedy odhadnout denní výdaje a vybrat si odpovídající částku předem nebo s ní už přicestovat. Bankomaty v Thajsku najdete téměř ve všech prodejnách 7-eleven. Na mnoha ostrovech jsou však možnosti výběru omezené.

vyberte si zájezd sipky
LAST MINUTE
Cena včetně tax: 57.990 Kč
délka pobytu:
16 dní

termín:
31.10. - 15.11.2023
2023 Thajsko, Kambodža Sleva 6 000 Kč. Jihovýchodní Asie v celé své kráse včetně pobytu na exotickém ostrově Koh Chang v doprovodu Václava Pavláta - lety jsou operovány společností Emirates Airlines více zde »
FIRST MINUTE
Cena včetně tax: 57.990 Kč
délka pobytu:
16 dní

termín:
15.11. - 30.11.2023
2023 Jižní Thajsko 14 ti denní okruh po nejkrásnějších místech jižního Thajska s návštěvou Bangkoku v doprovodu skvělého českého průvodce. Na křídlech Emirates Airlines. více zde »
FIRST MINUTE
Cena včetně tax: 59.990 Kč
délka pobytu:
15 dní

termín:
04.12. - 18.12.2023
2023 Velký okruh Thajskem Novinka - velký okruh středním a severním Thajskem s několikadenním pobytem na exotickém ostrově. Zájezd doprovází Václat Pavlát. více zde »
FIRST MINUTE
Cena včetně tax: 58.990 Kč
délka pobytu:
16 dní

termín:
15.01. - 30.01.2024
2024 Jižní Thajsko Půvabné ostrovy jižního Thajska - Phuket, Ko Phi Phi, Ko Lanta, Krabi a několikadenní pobyt v Bangkoku. Zájezd doprovází Václav Pavlát. více zde »
FIRST MINUTE
Cena včetně tax: 59.990 Kč
délka pobytu:
16 dní

termín:
07.02. - 22.02.2024
2024 Jižní Thajsko Poznejte Bangkok + okolí a exotické ostrovy jižního Thajska v kombinaci s koupáním a relaxem. Zájezd doprovází Václav Pavlát. více zde »
Zobrazit další zájezdy