Jsme tu pro vás již od roku 1993
Thajsko THAJSKO Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
Thajsko THAJSKO Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
Thajsko THAJSKO Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
Thajsko THAJSKO Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.

Složení obyvatelstva v Thajsku

Thajskou identitu utváří dlouholetý vývoj historických migrací, stejně jako geografická příbuznost s jinak etnicky rozdílnými sousedy thajského území. Čím a jak se Thajci v jednotlivých částech země liší?

Základní demografická fakta o Thajsku

  • Obyvatelstvo: 66,7 milionů lidí
  • Porodnost: 1,6
  • Procento obyvatel starších 65 let: 9,2 %
  • Procento obyvatelstva žijícího ve městech: 34 %
  • Průměrná délka života Thajců: 73 let

Thajsko - lidé a obyvatelstvo

Složení obyvatelstva v Thajsku

Zhruba 3/4 obyvatel Thajska tvoří etničtí Thajci. Na první pohled sice Thajsko může působit monotónním dojmem, i zde však narazíte na drobné regionální odlišnosti.

Centrální oblast Thajska

Siamští Thajci v centrálních pláních kolem delty řeky Chao Phraya zemi prostřednictvím historických království sjednotili a šířili její kulturu a jazyk. Dnes je dialekt centrálního Thajska národním standardem a thajské hlavní město Bangkok prostřednictvím standardizovaného vzdělávání a médií buduje sjednocenou kulturu v zemi.

Severovýchodní oblast Thajska

Severovýchodní oblast zvaná Isan se od ostatních částí Thajska odlišovala odnepaměti. Sdílí bližší kulturní a etnické vazby s Laosem a thajskými Laosany. Isanský dialekt se od centrální thajštiny v mnohém liší, odlišná je i lidová víra a kulturní rozdíl je vidět dokonce i na místních přísadách pálivého salátu z papáji som-dam. V laoské verzi salátu se připravují polní krabi, zatímco v jeho podobě z centrálních plání Thajska jsou arašídy.

Thajské jídlo - som-dam chutná v různých částech Thajska jinak

V severovýchodních provinciích sousedících s Kambodžou je výrazný khmerský vliv. Mnoho rodin sem totiž v dobách historických zmatků přešlo přes hranice. Nedaleko měst Surin a Khorat (Nakhon Ratchasima) žije menšinové etnikum známé jako „Suay“. Lidé etnika Suay jsou tradičními vodiči slonů, mahúty. S rozmachem cestovního ruchu spojeného se slony se mnoho lidí z tohoto etnika při hledání práce přestěhovalo do různých míst napříč zemí.

Jižní oblast Thajska

Lidé etnika „Pak Tai“ představují charakter jihu země. Dialekt této tohoto segmentu obyvatelstva je o trochu rychlejší ve srovnání se standardní thajštinou. Kari je tu mnohem pálivější a díky geografické blízkosti Malajsie a historické muslimské populaci je v regionální kultuře daleko více prvků muslimské lidové víry.

vyberte si zájezd sipky
LAST MINUTE
Cena včetně tax: 54.990 Kč
délka pobytu:
17 dní

termín:
16.11. - 02.12.2022
2022 Thajsko, Kambodža Poslední 3 volná místa! Poznejte s námi nádheru jihovýchodní Asie - přátelští lidé, panenská příroda, architektonické památky a moderní pulsující Bangkok. Vše s českým průvodcem! více zde »
FIRST MINUTE
Cena včetně tax: 59.990 Kč
délka pobytu:
17 dní

termín:
01.03. - 17.03.2023
2023 Thajsko, Kambodža Vychutnejte si velký okruh Thajskem a Kambodžou s relaxem na exotickém ostrově Ko Chang! Zájezd povede zkušený český průvodce více zde »
Vyprodáno
Cena včetně tax: 52.990 Kč
délka pobytu:
15 dní

termín:
24.01. - 07.02.2023
2023 Jižní Thajsko Nejkrásnější ostrovy jižního Thajska - Phuket, Ko Phi Phi, Ko Lanta, Krabi + pobyt v Bangkoku! V doprovodu Jiřího Koubka více zde »